На иницијативу Стива Вилкинскона, 1. март се од 2008. године обележава као Међународни дан инвалидских колица са циљем да корисници инвалидских колица буду свесни у којој мери им инвалидска колица унапређују квалитет живота; да се ода признање свима који обезбеђују подршку корисницима инвалидских колица да свет буде боље и приступачније место за живот; да у свету постоје милиони људи који немају инвалидска колица иако им требају и да се нешто учини на решавању тог питања.
шавању тог питања. Према важећем правилнику којим се регулише остваривање права на медицинско- техничка помагала, осигураник коме је изабрани лекар, односно лекар специјалиста прописао, а лекарска комисија оценила, да су му за кретање неопходна одговарајућа инвалидска колица, може преко Републичког здравственог фонда, уз могућност доплате, да оствари право на ову врсту помагала. Рокови трајања механичких и електромоторних колица износе 5 година а лагано активних колица 7 година. Право на лагано активна колица могу да остваре осигураници преко 18 година старости са праплегијом, који поседују прилагођено путничко возило и возачку дозволу. Током ове године РФЗО је најавио измене правилника у циљу реферме и унапређења права на инвалидска колица, увођење нових додатака за инвалидска колица, као и смањивање рокова трајања.
У наставку можете погледати видео поруку Кристине Грбовић о томе колико је важно за корисника да има адекватна инвалидска колица:
У прилогу је и Youtube линк, медијског садржаја, у продукцији СПИКС-а на тему инвалидских колица „Асистивне технлогије : Основна помагала – ИНВАЛИДСКА КОЛИЦА “